

Ibuypower Gaming PC
₹ 40,000
| Processor | Intel Core i7-10700KF Processor (8x 3.80 GHz /16MB L3 Cache) - Free Upgrade to Intel Core i710 |
| Memory Size | 16 GB [8 GB X2] DDR4-3000 Memory Module - Certified Major Brand Gaming Memory [Free Upgrade to 16GB |
| Brand | Ibuypower |
| Operating System | Windows 10 Home - (64-bit) |
| Case | iBUYPOWER Slate 4 MR Mirror Finished Tempered Glass ARGB Gaming Case |
| Case Fans | Default Case Fan |
| Case Lighting | None |
| Processor Cooling | iBUYPOWER 240mm Addressable RGB Liquid Cooling System - Black |
| Video Card | NVIDIA GeForce RTX 3070 - 8GB GDDR6 (VR-Ready) |
| Motherboard | MSI Z490-A PRO - WiFi, ARGB Header (2), USB 3.2 Ports (1 Type-C, 3 Type-A), M.2 Slot (2) |
| Power Supply | 650 Watt - High Power - 80 PLUS Gold - FREE Upgrade to 700 Watt - High Power - 80 PLUS Gold |
| Advanced Cabling Options | Standard Default Cables |
| Primary Hard Drive | 500GB WD Blue SN550 M.2 PCIe NVMe SSD -- Read: 2400MB/s; Write: 1750MB/s |
| Sound Card | 3D Premium Surround Sound Onboard |
| Network Card | Onboard LAN Network (Gb or 10/100) |
| Model No. | RTX 3080 |
| Availability | In Stock |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Bengaluru |
| Shipping | As per delivery location |
About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 1.5 - 5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Oct 2012
- GST
- 29**********1ZA
Established in the year 2010 at Bengaluru,Karnataka We “KSP Infotech” are a Sole Proprietorship based firm, engaged as the foremost Wholesaler and Service Provider of Dell Laptop, Dell Computer, Laptop Battery and many more.








