

Product Brochure
Industrial Bucket Elevator, 50 ft (15 m)
₹ 45,000
| Discharge Height | 50 ft (15 m) |
| Capacity | >6 ton |
| Material Handled | Food Products, Coal, Aggregates, Seeds, Grains & Pulses, Chemicals, Powders, Fertilizer |
| Model Name/Number | TLS BE2020 |
| Voltage | 380 V |
| Brand | TLS |
| Automation Grade | Automatic, Semi-Automatic |
| Features | Inspection Door, Dust Proof, Self-Cleaning, Explosion Proof, Food Grade |
| Frequency | 50 Hz |
| Maximum Height | 30 m |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | औद्योगिक बकेट एलीवेटर, 50 फीट (15 मीटर) |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Pune |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image




About the Company
- GST Registration Date
- Nov 2023
- Legal Status of Firm
- Limited Company
- Nature of Business
- Manufacturer
- Number of Employees
- 11 To 25 People
- Annual Turnover
- 0 - 40 L
- IndiaMART Member Since
- Jan 2018
- GST
- 27**********1ZA
Established as a Partnership firm in the year 2020, we “Techno Link Solutions” are a leading Manufacturer of a wide range of Industrial Conveyor, Industrial Mixer, Bucket Elevator, Electro Magnatic Vibratory Feeder, Automatic Weighing Systems, Prefabricated Factory Shed, etc. Situated in Pune (Maharashtra, India), we have constructed a wide and well functional infrastructural unit that plays an important role in the growth of our company. We offer these products at reasonable rates and deliver these within the promised time-frame. Under the headship of “Mr. Hemant Kumar”, we have gained a huge clientele across the nation.









