
Nashik
GST- 27**********1ZUVerified Exporter Mobile E-Mail 10 yrs
4.4 (51)
89% Response Rate
Legal Status of Firm
Proprietorship
GST Registration Date
Jul 2017
Annual Turnover
1.5 - 5 Cr
Indiamart Member Since
May 2015
3x33 To 3x164.5 Uf 415,440V Industrial Power Capacitor
₹ 150/PieceProduct Brochure
| Capacitance | 3x33 to 3x164.5 uf |
| Tolerance | --5 / +10% |
| Voltage Rating | 415,440V |
| Rated Current | 7.9 to 39.4 A |
| Phase | Single Phase |
| Brand | Epcos |
| Rated Frequency | 50/60Hz |
| Maximum Altitude | 4000 m |
| Max. Torque | 1.2 Nm |
| Availability | In Stock |
Exports To: Saudi Arabia | Sri Lanka | Egypt | Qatar | Kenya

Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Nashik |
| Shipping | As per delivery location |
About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 1.5 - 5 Cr
- IndiaMART Member Since
- May 2015
- GST
- 27**********1ZU
- Import Export Code (IEC)
- *******653
- Exports to
- Saudi Arabia | Sri Lanka | Egypt | Qatar | Kenya
Incepted in the year 2011, at Nashik, (Maharashtra, India), we “R J Enterprises”, are Sole Proprietorship, based company engaged in Wholesale Trading of Power Capacitors, Circuit Breakers, TDK Products, Alcon Products, Electrical Switches, C&S Products, Digital Panel Meter, Power Contactors, Malde Products, APFC Relays, etc. Under the direction of CEO, “Rajeev”, we have achieved reputed success.









