

Intel i5-4200U Mini PC for Office & Business Use
₹ 13,920
| Processor | Intel Core i5 |
| RAM | 16 GB |
| Storage Type | HDD + SSD |
| Storage Capacity | 2 TB |
| Operating System | Windows 11 |
| Wi Fi | WiFi 4 |
| Video Output | HDMI + VGA |
| Mounting | VESA Mount |
| Usage | POS, Thin Client, Education, Digital Signage, Office |
| Lithography | 22 nm |
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
| Max Turbo Frequency | 2.60 GHz |
| Processor Base Frequency | 1.60 GHz |
| Cache | 3 MB Intel® Smart Cache |
| TDP | 15 W |
| Memory Types | DDR3L-1333MHz |
| Memory Channels | 2 |
| GPU Name | Intel® HD Graphics 4400 |
| Graphics Base Frequency | 200 MHz |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.00 GHz |
| Wi-Fi Connectivity | 802.11 b/g/n, 2.4/5.8 Dual Band GHz (Optional) with antenna |
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps |
| I/O | 4 × USB 3.0, 4 × USB 2.0, 1 × VGA, 1 × HDMI, 1 × RJ45, 1 × 3.5mm Microphone Jack, 1 × 3.5mm Speaker |
| Current | 50Hz 1.5A |
| Power Input | 100–260V AC |
| Consumption | 60W |
| In the box | Mini PC, Power Supply and VESA Mount Bracket |
| VDI Connection Supported | VMware, Citrix, Remote FX, Parallel and Amazon Workspace (AWS), Azure |
| Supported Operating System | Windows 7/8/10/11 (Pro/Home/IoT/Ultimate), Ubuntu/LINUX/CENTOS/LEDS/ESXI 6.7 etc. |
| Warranty | 1 Year Warranty (additional warranty can be purchased separately for up to 5 Years), 6 Months Adapto |
| Device Size | 29×29×4 cm (L×W×H) |
| Weight | 0.4 Kg |
| Brand | Smart Desk |
| Availability | In Stock |
Exports To: Nepal | Kenya | United Arab Emirates
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | New Delhi |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image













About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Limited Company
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- 26 To 50 People
- Annual Turnover
- 5 - 25 Cr
- IndiaMART Member Since
- Jan 2017
- GST
- 07**********1ZF
- Import Export Code (IEC)
- *******608
- Exports to
- Nepal | Kenya | United Arab Emirates
Established in year 2013, Green Gate Infotech Private Limited is manufacturing Vcloudpoint, MIni PC, Green Vdi and Thin Client. We are well-supported by our team of highly skilled professionals who possess rich industry experience in their respective domains of business operations. Their strong support makes us able to provide the utmost level of satisfaction to our clients.







