

Product Brochure
Iron Folic Acid Syrup
₹ 230/Bottle
| Pack Size | 300ML |
| Iron Strength | 50 mg/5 ml |
| Folic Acid Strength | 0.5 mg/5 ml |
| Vitamin B12 Strength | 5 mcg/5 ml |
| Pack Type | Bottle |
| Form | Syrup |
| Iron Salt Type | Ferric Ammonium Citrate |
| Formulation Type | Allopathic |
| Flavour | Orange |
| Brand Name | Heamtwist Syrup |
| Manufactured By | Curo360 Lifesciences |
| Usages | To support overall health and well-being by providing the body with the necessary nutrients |
| Prescription/Non Prescription | Prescription |
| Shelf Life | 24 Months |
| Packaging Size | 300 ml |
| Country of Origin | Made in India |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | आयरन फोलिक एसिड सिरप, 300ML |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Panchkula |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image





About the Company
- GST Registration Date
- Sep 2023
- Legal Status of Firm
- Limited Company
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- 11 To 25 People
- Annual Turnover
- 1.5 - 5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Sept 2023
- GST
- 06**********1ZT
Established in the year of 2023, “Curo360 Lifesciences Private Limited” are Trader, Wholesaler, Retailer, Distributor of Gynae PCD Pharma Franchise, Pharmaceutical Capsule,Allopathic PCD Pharma Franchise, Pharmaceutical Tablets etc. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers. For our accomplishment story, we are grateful to our Mr. Rajat Sarin , whose continual backing and direction have been useful to us for attaining exponential development in the current market.









