

Iron With Multivitamins Syrup, Packaging Type: Bottle, Packaging Size: 200ml
₹ 145/Piece
| Packaging Size | 200ml |
| Form | Syrup |
| Packaging Type | Bottle |
| Manufacturer | Rica Pharmaceuticals |
| Medicine Type | Allopathic |
| Color | Caramel |
| Dosage | As directed by the physician |
| Country of Origin | Made in India |
| Ferric Ammonium Citrate IP | 110 mg/5ml |
| Folic Acid IP | 1.5 mg/5ml |
| Cyanocobalamin IP | 15 mg/5ml |
| Sorbitol Solution IP | 10% W/V |
| Instructions | Store in cool,dry and dark place,Keep medicine out of reach of children,Shake well before use |
| Indication | Haematinic and Antanemic |
| Flavoured Syrup Base | Q.S. |
| Excipients | Q.S. |
| Eq. Elemental Iron | 22.5 mg/5ml |
| Item Name | Dexohem |
| Availability | In Stock |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Ludhiana |
| Shipping | As per delivery location |
About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- 11 To 25 People
- Annual Turnover
- 1.5 - 5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Sept 2010
- GST
- 03**********1ZJ
Established as a Proprietor firm in the year 2014, we “Himford Healthcare” are a leadingManufacturer of a wide range of Pharmaceutical Tablets, Pharmaceutical Suspension And Syrup, Pharmaceutical Capsules, etc. Situated in Ludhiana (Punjab, India), we have constructed a wide and well functional infrastructural unit that plays an important role in the growth of our company. We offer these products at reasonable rates and deliver these within the promised time-frame.In addition to this, we are also involved in offering best-in-class PCD Pharma Franchise to our esteemed clients. Under the headship of “Mr. Raman Kumar” (CEO), we have gained a huge clientele across the nation.








