



IRS Class Approved Beetee Marine LED Stern White Navigation Light Original Mfrs Of Beetee Brand
Mumbai
₹ 14,500
| Light Type | Navigation Light |
| Light Source | LED |
| Type | Wired |
| Color | White |
| Brand | Beetee |
| Range | 3 Nautical Miles |
| Horizontal Light Spread | 135 degree |
| Visibility | 3 miles |
| Base Dimension | 22 cm X 22 cm |
| Weight | Approx 4.5 kg |
| Height | 31 cm |
| Voltage | 230V |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Availability | In Stock |
Bharat Traders
GST- 27**********1ZXTrustSEAL Mobile E-Mail 18 yrs
★★★★★★★★★★
4.5 (16)50% Response Rate
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Mumbai |
| Shipping | As per delivery location |
About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Partnership
- Nature of Business
- Manufacturer
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 40 L - 1.5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Nov 2007
- GST
- 27**********1ZX
- Import Export Code (IEC)
- *******738
Established in the year 1958, we "Bharat Traders" are the leading Manufacturer of a wide range of Marine Navigation Light, Lifebuoy Circular and Life Jacket. All the products manufactured by us are approved by the Mercantile Marine Department, under the Director General of Shipping, Government of India.
Under the guidance of our mentor Ms. Vijayalakshmi, we have gained a huge expertise in this domain.
Under the guidance of our mentor Ms. Vijayalakshmi, we have gained a huge expertise in this domain.









