

L Carnitine 20g/10ml Weight Loss & Fat Burning Injection, 1000 mg
₹ 7,500/Box
| Strength | 1000 mg |
| Form | Injection |
| Pack Size | 10 ml |
| Type | Herbal |
| Usage/Application | Men & Women |
| Packaging Size | 10ml x 10 |
| Brand | L-Carnitine |
| Composition | containing 1 g of levocarnitine per 10ML vial. The pH is adjusted to 6.0 - 6.5 with hydrochloric aci |
| Brand Name | L-Carnitine CLA 20g |
| Manufacturer | Ratiopharm |
| Shelf Life | 36 Months |
| Usages | To treat the symptoms of Carnitine Deficiency |
| Prescription/Non-Prescription | Non-Prescription |
| Use | Body |
| Dose | It can be administered once per week |
| Also gives | Wholesales, Third Party Manufacturing, PCD Pharma |
| Pack Type | Vial |
| Packaging Type | Box |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | एल कार्निटीन 20 ग्राम/10 एमएल वजन घटाने और वसा जलाने वाला इंजेक्शन, 1000 मिग्रा |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Bengaluru |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image







About the Company
- GST Registration Date
- Jan 2021
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Service Provider and Others
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 0 - 40 L
- IndiaMART Member Since
- July 2018
- GST
- 29**********1ZK
Incepted in the year 2002, “Shaa Trading” is a distinguished Wholesaler Trader offering an enormous consignment of Weight Loss Capsules, Weight Gain Capsules, Skin Whitening Capsules etc.









