
Flash Point Apparatus
in Bengaluru

₹ 12,000Get Latest Price
| Test Method | Pensky Martens |
| Operation Type | Manual |
| Flash Point Range | Ambient to 400°C |
| Dimensions | 29x33x30 cm |
| Standard Compliance | ASTM D93 |
| Grade | Manual, Automatic |
| Temperature | -10 to 300 Degree C |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220-240 V |
| Supply | AC |
| Relative Humidity | Less Than Equal To 85 % |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | लैबोरेटरी फ्लैश पॉइंट टेस्टर |
Exports To: Nepal | Sri Lanka | Canada | Morocco | Saudi Arabia
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Nelamangala |
| Shipping | As per delivery location |
Interested in this product?Get Latest Price from the seller
Culture Instruments was incorporated in 1993 and started its business as a Manufacturer and Exporter of a comprehensive range of Paint Testing Equipment, Petroleum Testing Equipment, General Lab Equipment and Flash Point Tester etc. Our company is a sole proprietorship firm, engaged in offering products such as Paint Testing Equipment, Petroleum Testing Equipment, General Lab Equipment, General Lab Equipment, Tubular Furnace and much more.
Our products are manufactured under the stern supervision of our quality controllers, who ensure that only best product thus we provide quality approved range, reach to clients' end. Optimum quality raw materials are used in the development of these products, which we outsource from the most trustworthy vendors of industry. Our experts stringently perform quality checks over the whole product range, before their final delivery in the market. For this, various quality testing guiding principles and measures are adopted by us to ensure that the products are in accordance to predetermined industrial specifications and norms. We are admired for our huge production capacity & use advanced methods of production to remain in line with the existing market requirements. We also offer Customization Solutions for our products.