

Product Brochure
Lactulose Solution USP (PCD PHARMA FRANCHISE), 100 ml, Sugar content: With sugar
₹ 149/Bottle
| Strength | 10gm/100ml |
| Sugar content | With sugar |
| Manufacturer | Healthridge Pharmaceuticals Pvt. Ltd. |
| Packaging Size | 100 ml |
| Pack Type | Bottle |
| Flavour | Unflavoured |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Composition | Lactulose |
| Brand | Lactolyn |
| Pack Size | 100 ml |
| Drug Composition | LACTULOSE SOLUTION |
| Brand Name | LANTOLYN SOLUTION |
| Manufacturer Name | Healthridge Pharmaceuticals |
| Shelf Life | 24 Months |
| Usage/Application | To treat constipation |
| Prescription/Non-Prescription | Prescription |
| Form | Syrup |
| Also Gives | PCD Pharma Franchise, Third Party Manufacturing |
| Packaging Type | Bottle |
| MOQ | 200 Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | लैक्टुलोज सॉल्यूशन यूएसपी (पीसीडी फार्मा फ्रेंचाइज़), 100 मिली, चीनी सामग्री: चीनी के साथ |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Panchkula |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image








About the Company
- GST Registration Date
- Mar 2021
- Legal Status of Firm
- Limited Company
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 1.5 - 5 Cr
- IndiaMART Member Since
- May 2021
- GST
- 06**********1ZE
Established in the year 2020 at Panchkula, (Haryana, India), we “Healthridge Pharmaceuticals Private Limited” are a leading Manufacturer of a wide range of Pharmaceutical Tablets, Pharmaceutical Suspensions, Pharmaceutical Injections, Pharmaceutical Capsules, Pharmaceutical Syrups, Pharmaceutical Drops, Pharmaceutical Creams and many more. Further, we offer these products at reasonable rates and deliver these within the promised time-frame.
Healthridge Pharmaceuticals Pvt. Ltd. is a well established fastest growing Pharmaceutical Group having operations throughout India. We have wide range of products that are Manufactured by ISO 9001:2015 and WHO GMP Certified company, with ultra modern manufacturing unit. We are known for unmatched international class quality which is approved by all leading Doctors & Chemists. We are known for standards of ethics, Integrity and honesty. We believe in mutually beneficial relationship with all our business partners.
Healthridge Pharmaceutical Pvt. Ltd. is climbing the ladder of success. The Company stands among the top PCD Pharma Franchise Companies in India. The products offered by us are extremely effective and manufactured by using the best techniques and good R&D. Currently, HealthRidge Pharma is offering its PCD Pharma Franchise in all parts of the country. This is a great opportunity for pharma professionals who are willing to start their business successfully. As a PCD Franchise company, we understand our responsibility to enhance the quality of life of society. Our entire products range has been inspired by tradition medicine science modified to modern-day use.
Under the constant supervision of our mentor "Mr. Bansal", we have been able to achieve top position in this domain. Due to his motivation and valuable direction, we have attained a huge number of clients.
Disclaimer: No drug is sold without a valid prescription
Healthridge Pharmaceuticals Pvt. Ltd. is a well established fastest growing Pharmaceutical Group having operations throughout India. We have wide range of products that are Manufactured by ISO 9001:2015 and WHO GMP Certified company, with ultra modern manufacturing unit. We are known for unmatched international class quality which is approved by all leading Doctors & Chemists. We are known for standards of ethics, Integrity and honesty. We believe in mutually beneficial relationship with all our business partners.
Healthridge Pharmaceutical Pvt. Ltd. is climbing the ladder of success. The Company stands among the top PCD Pharma Franchise Companies in India. The products offered by us are extremely effective and manufactured by using the best techniques and good R&D. Currently, HealthRidge Pharma is offering its PCD Pharma Franchise in all parts of the country. This is a great opportunity for pharma professionals who are willing to start their business successfully. As a PCD Franchise company, we understand our responsibility to enhance the quality of life of society. Our entire products range has been inspired by tradition medicine science modified to modern-day use.
Under the constant supervision of our mentor "Mr. Bansal", we have been able to achieve top position in this domain. Due to his motivation and valuable direction, we have attained a huge number of clients.
Disclaimer: No drug is sold without a valid prescription









