













Lenovo P14s Gen 2 Intel ThinkPad Laptop
Mumbai
₹ 1,33,210
| Brand | Lenovo |
| Model Name/Number | P14s |
| Processor | Intel Core i7-1185G7 (4C / 8T, 3.0 / 4.8GHz, 12MB) |
| Operating System | Windows 10 Pro 64, Arabic / English |
| Chipset | Intel SoC Platform |
| Keyboard | Backlit, Arabic |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio |
| Card Reader | MicroSD Card Reader |
| Memory Slots | One memory soldered to systemboard, one DDR4 SO-DIMM slot, dual-channel capable |
| Fingerprint reader | Touch Style, Match-on-Chip |
| Power Adapter | 65W USB-C (3-pin) |
| Dimensions (WxDxH) | 329 x 227 x 17.9 mm (12.95 x 8.94 x 0.70 inches) |
| Memory | 16GB Soldered DDR4-3200 non-ECC |
| Part Number | 20VX0000AD |
| Graphics | NVIDIA Quadro T500 4GB GDDR6 |
| Max Memory | Up to 48GB (16GB soldered + 32GB SO-DIMM) DDR4-3200 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2280 PCIe x4 NVMe Opal2 |
| Storage Support | One drive, up to 2TB M.2 2280 SSD |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec |
| Camera | IR & HD 720p with Privacy Shutter |
| Microphone | 2x, Array |
| Battery | Integrated 50Wh |
| Display | 14" FHD (1920x1080) Low Power IPS 400nits Anti-glare |
| Case Color | Black |
| Weight | 1.469 kg (3.24 lbs) |
| Ethernet | 100/1000M |
| WLAN + Bluetooth | Intel AX210 11ax, 2x2 + BT5.2 |
| WWAN | WWAN Upgradable to 4G |
| Smart Card Reader | Yes |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0 |
| Physical Locks | Kensington Security Slot, 3 x 7 mm |
| System Management | Intel vPro |
| Base Warranty | 3-year, Depot |
| Availability | In Stock |
Bluecom Infotech Private Limited
GST- 27**********1ZSTrustSEAL Mobile E-Mail 13 yrs
4.2 (32)
76% Response Rate
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Mumbai |
| Shipping | As per delivery location |
About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Limited Company
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- 51 To 100 People
- Annual Turnover
- 100 - 500 Cr
- IndiaMART Member Since
- Mar 2013
- GST
- 27**********1ZS
Established in the year of 2017, we “Bluecom Infotech Private Limited” are Wholesaler, Retailer Distributor of an Lenovo Tablet, Lenovo ThinkPad Laptops, Lenovo Desktops & many more. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
For our accomplishment story, we are grateful to our Mr. Biren Yadav, whose continual backing and direction have been useful to us for attaining exponential development in the current market.
For our accomplishment story, we are grateful to our Mr. Biren Yadav, whose continual backing and direction have been useful to us for attaining exponential development in the current market.









