

Product Brochure
Lenovo ThinkPad E14 Gen 3 Laptop
₹ 67,500
| Processor | AMD Ryzen 5 5600U (6C / 12T, 2.3 / 4.2GHz, 3MB L2 / 16MB L3) |
| Model Name/Number | E14 |
| Brand | Lenovo |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio, audio by HARMAN |
| Chipset | AMD SoC Platform |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe 3.0x4 NVMe |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec |
| Camera | HD 720p with Privacy Shutter |
| Microphone | 2x, Array |
| Battery | Integrated 45Wh |
| Max Battery Life | MobileMark 2018: 12.8 hr (45Wh) |
| Power Adapter | 65W USB-C (3-pin) |
| Display | 14" FHD (1920x1080) TN 250nits Anti-glare, 45% NTSC |
| Case Material | PC-ABS (Top), PC-ABS (Bottom) |
| Dimensions | 324 x 220.7 x 20.9 mm |
| Part No | 20YE000VIG |
| Graphics | Integrated AMD Radeon Graphics |
| Memory | 8GB Soldered DDR4-3200 |
| Memory Slots | One memory soldered to systemboard, one DDR4 SO-DIMM slot, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 24GB (8GB soldered + 16GB SO-DIMM) DDR4-3200 |
| Availability | In Stock |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Mumbai |
| Shipping | As per delivery location |
About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Limited Company
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- 51 To 100 People
- Annual Turnover
- 100 - 500 Cr
- IndiaMART Member Since
- Mar 2013
- GST
- 27**********1ZS
Established in the year of 2017, we “Bluecom Infotech Private Limited” are Wholesaler, Retailer Distributor of an Lenovo Tablet, Lenovo ThinkPad Laptops, Lenovo Desktops & many more. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
For our accomplishment story, we are grateful to our Mr. Biren Yadav, whose continual backing and direction have been useful to us for attaining exponential development in the current market.
For our accomplishment story, we are grateful to our Mr. Biren Yadav, whose continual backing and direction have been useful to us for attaining exponential development in the current market.









