Since your desired product is out of stock
Here are some premium alternatives that might interest you

Lithium Ion Battery
Oxy Neuron India Private Limited
| Capacity | <499 mAh |
| Voltage | 3.2V |
| Usage/Application | For Solar Applications |
| View in Hindi | लिथियम आयन बैटरी |
Out of Stock
This product is currently unavailable
Find related categories
Product Specification
| Capacity | <499 mAh |
| Voltage | 3.2V |
| Usage/Application | For Solar Applications |
| Charge Current | 1.5A |
| Charging Time | 1.5 Hours |
| Warranty | 3 Months |
| Color | Red |
Product Description
We are engaged in offering a wide range of Lithium battery to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
About the Company
- GST Registration Date
- Aug 2021
- Legal Status of Firm
- Limited Company
- Nature of Business
- Manufacturer
- Number of Employees
- 51 To 100 People
- Annual Turnover
- 1.5 - 5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Feb 2023
- GST
- 09**********1ZJ
- Import Export Code (IEC)
- *******37C
- Exports to
- Saudi Arabia | United Arab Emirates | Kuwait | Bahrain | South Africa
Established in the year of 2021, We “Oxy Neuron India Private Limited” are Manufacturer, Exporter, Retailer of an extensive array Solar Air Conditioner, Solar Inverter, etc. We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
For our accomplishment story, we are grateful to our Mr. Abhijeet Verma whose continual backing and direction have been useful to us for attaining exponential development in the current market.





