

Product Brochure
Magaldrate And Simethicone Oral Suspension
₹ 92/Bottle
| Pack Size | 170 ml |
| Form | Syrup |
| Strength | 320 mg/5 ml |
| Flavour | Mint |
| Manufacturer | COLARD |
| Packaging Size | 170 ml |
| Sugar Content | Sugar Free |
| Bottle Type | PET Bottle |
| Dosage Form | Oral Suspension |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Treatment | Heartburn and Upset Stomach. |
| Composition | MEGALDRATE AND SIMETHICONE SUSPENSION |
| Prescription | Prescription |
| Pack Type | Bottle |
| Brand | MEGALDRATE AND SIMETHICONE SUSPENSION |
| Country of Origin | Made in India |
| Availability | In Stock |
Exports To: Nepal
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Baddi |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image
About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- 11 To 25 People
- Annual Turnover
- 1.5 - 5 Cr
- IndiaMART Member Since
- June 2015
- GST
- 02**********1ZL
- Exports to
- Nepal
Incorporated in the year 2010, we “Colard Life Science”, are leading Manufacturer and Supplier of qualitative assortment of Pharmaceutical Tablets, Pharmaceutical Capsules, Pharmaceutical Injections, Pharmaceutical Syrups and Protein Powder. We are a Sole Proprietorship Company that is located at Baddi (Himachal Pradesh, India), and established with an objective of providing highly effective range of pharmaceutical products in large quantity. We have constructed a spacious and ultramodern infrastructural unit that comprises of sub-departments such as R & D, admin, quality testing, procurement, sales, processing, marketing, transportation, packaging and many more. All the departments are well armed with all necessary amenities and look after by our veteran and capable team of professionals. Also, due to our good logistic facility, we are able to deliver these pharmaceutical products across the nation. We are also engaged in offering Pharma Third Party Manufacturing Services to our clients.









