

Excel Magnetics Mild Steel Magnetic Destoner Machine, N50
₹ 2,00,000
| Magnet Grade | N50 |
| Brand | Excel Magnetics |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 220-360 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Size | 650 mm |
| Capacity | 1 ton |
| Availability | In Stock |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | transports |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image



About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Manufacturer
- Number of Employees
- 11 To 25 People
- Annual Turnover
- 5 - 25 Cr
- IndiaMART Member Since
- Feb 2009
- GST
- 24**********1Z3
- Import Export Code (IEC)
- *******217
Set up in the year 2006, Excel Magnetics is a trustworthy manufacturer, wholesaler, retailer and exporter of Magnetic Separator, Vibrating Equipment, Magnetic Equipment, Industrial Magnets, Electro Magnetic Equipment, Roller Magnetic Separator, Industrial Feeder, Gyro Screen, Magnetic Lifter, etc. This whole range of products is appreciated for automatic impurities separation, protect dust and pollution, easy installation and low maintenance.
Our products are used in chemicals, mining, minerals, material processing, domestic waste recycling plants, food and pharmaceuticals industries. We follow a strict quality policy in every sphere of business. Our team procure only quality-approved raw material from a very reliable and trustworthy vendor base. The team of quality controllers, hired by us vigils the whole manufacturing process of the products, which help us to supply a faultless range of products to the customers. Hence, we have garnered numerous customers in the market.



