

Product Brochure
Manual Pallet Stacker, For Industrial
₹ 60,000
| Lifting Height | 1600 mm |
| Type | Counter Balance Stacker |
| Usage/Application | Industrial |
| Fork Length | 1150 mm |
| Capacity | 1000 Kg |
| Load Centre | 600 mm |
| Overall Mast Height | 1970 mm |
| Lowered Height of Fork | 90 mm |
| Fork Outer Distacne | 560 mm |
| Wheel material | PU / Nylon |
| Country of Origin | Made in India |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | मैनुअल पैलेट स्टेकर, इंडस्ट्रियल के लिए |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Coimbatore |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image



About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Trader - Retailer
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 1.5 - 5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Sept 2009
- GST
- 33**********1ZM
- Import Export Code (IEC)
- *******85H
We are looking for queries from Tamil Nadu including Chennai, Madras, Coimbatore, Kanyakumari, Nilgiris, Tirupur, Vellore, etc.
Our organization is engaged in providing pallet truck, electric pallet truck, hydraulic pallet trucks, hydraulic pallet truck and electric pallet trucks. Apart from this, we also deal with Fork Lift Hiring, Hydraulic Pallet Truck, Manual Stacker and Electric Stacker. These are highly efficient and are used for lifting & transporting heavy objects, stacking and container stuffing.
Our clients can avail Forklifts in various models that vary in their technical specifications such as overall length, load capacity, wheelbase and fork thickness. In order to provide trouble-free operation, we also provide service related to the Forklifts to our clients. Moreover, we also provide forklifts on hire basis to our clients.
We have been able to garner a huge client base across the globe due to our efficient workforce, well-equipped warehouse & packaging unit that assists us in offering our range within the committed time frame to our clients. Craftsman Automation Pvt. Ltd., Veejay Lakshmi Engineering Works Ltd., Core Carbon Pvt. Ltd., Ashok Granites Ltd., SNI Granites and United Granites are some of our major clients.
Our trading brands are Swaraj, Voltas etc.
Our organization is engaged in providing pallet truck, electric pallet truck, hydraulic pallet trucks, hydraulic pallet truck and electric pallet trucks. Apart from this, we also deal with Fork Lift Hiring, Hydraulic Pallet Truck, Manual Stacker and Electric Stacker. These are highly efficient and are used for lifting & transporting heavy objects, stacking and container stuffing.
Our clients can avail Forklifts in various models that vary in their technical specifications such as overall length, load capacity, wheelbase and fork thickness. In order to provide trouble-free operation, we also provide service related to the Forklifts to our clients. Moreover, we also provide forklifts on hire basis to our clients.
We have been able to garner a huge client base across the globe due to our efficient workforce, well-equipped warehouse & packaging unit that assists us in offering our range within the committed time frame to our clients. Craftsman Automation Pvt. Ltd., Veejay Lakshmi Engineering Works Ltd., Core Carbon Pvt. Ltd., Ashok Granites Ltd., SNI Granites and United Granites are some of our major clients.
Our trading brands are Swaraj, Voltas etc.









