








Material Handling Lifts
Thane
₹ 3,55,000
| Lift Type | Goods Lift |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Lifting Height | 20 m |
| Lift Height | 6 m |
| Brand | GRUYI |
| Power Source | Hydraulic |
| Mounting | Wall Mounted |
| Application | Retail, Warehouse, Factory, Cold Storage |
| Material | Mild Steel |
| CapacityCapacity | 3 Ton |
| Warranty | 12 Months |
| Capacity | 1-2 ton |
| Model Name/Number | GR-GS-1T |
| Maximum Height | 35feet |
| Maximum Speed | 30sec/10feet |
| Number Of Floors | 1-4 |
| Country of Origin | Made in India |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | मटेरियल हैंडलिंग लिफ्ट्स |
Gruyi Machineries
GST- 27**********2ZITrustSEAL Mobile E-Mail 9 yrs
★★★★★★★★★★
4.1 (16)89% Response Rate
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Thane |
| Shipping | As per delivery location |
About the Company
- GST Registration Date
- Jan 2025
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Manufacturer
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 0 - 40 L
- IndiaMART Member Since
- Jan 2017
- GST
- 27**********2ZI
Commenced in the year 2019, we, Gruyi Machineries Private Limited, are engaged in Manufacturing, Wholesaling and Importing of a precision range of Conveyor System, Packaging Machine, Industrial Stackers, Industrial Trolley, Scissor Lifts and much more. We have a sprawling infrastructure facility, which is well equipped with the modern manufacturing unit. This enables us in delivering a superior quality range of products and allows us to boost production capacity.
We have been backed by a team of skilled experts, which conducts market research to improve ourselves with the passage of time. This system comprehends ultramodern manufacturing, quality testing and warehousing facility for serving bulk demands of customers. Our best quality product range enabled us to create a huge clientele across the industry. Further, we have hired a team of experienced professionals, who handle all responsibilities swiftly. Furthermore, we also meet customized products requirements as per the client's preferences.
Under the headship of our mentor “Mr. Mayur Raju Salunkhe" we have gained a huge clientele across the nation. His motivation inspires our team members to dedicatedly work towards the goal.
We have been backed by a team of skilled experts, which conducts market research to improve ourselves with the passage of time. This system comprehends ultramodern manufacturing, quality testing and warehousing facility for serving bulk demands of customers. Our best quality product range enabled us to create a huge clientele across the industry. Further, we have hired a team of experienced professionals, who handle all responsibilities swiftly. Furthermore, we also meet customized products requirements as per the client's preferences.
Under the headship of our mentor “Mr. Mayur Raju Salunkhe" we have gained a huge clientele across the nation. His motivation inspires our team members to dedicatedly work towards the goal.



