
Oral Suspension
in Chandigarh
Verification of drug license & valid prescription is strongly advised for the users before dealing in medicines






₹ 92/Bottle
| Pack Size | 170 ml |
| Strength | 400 mg/5 ml |
| Flavour | Orange |
| Usage/Application | Commercial |
| Sugar Content | Sugar Free |
| Category | Syrup |
| Bottle Type | PET Bottle |
| Packaging Size | 170 ml |
| Dosage Form | Suspension |
| Brand | Koolgel |
| Drug Composition | Magaldrate Simethicone |
| Manufacturer | Biocore Pharmaceuticals |
| Shelf Life | 24 Months |
| Packaging Type | Bottle |
| Also Gives | PCD Pharma Franchise, Third Party Manufacturing |
| Product Type | Finished Product |
| Pack Type | Bottle |
| Treatment | Acidity, Stomach Ulcers and Bloating |
| Country of Origin | Made in India |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | मैगालड्रेट सिमेथिकोन ओरल सस्पेंशन, 170 मिलीलीटर |
| Price | Excluding all taxes |
| Shipping | As per delivery location |

Interested in this product?Get Latest Price from the seller
Biocore Pharmaceuticals was incorporated in the year 2014. We are one of the top most companies offering a wide range of Medical Tablets, Syrups and Injections. We have started our business operation as a sole proprietor ship firm from Chandigarh (India). We are the trader, supplier and distributor of our entire product range. Our wide range of products included Sodium Picosulfate Oral Solution, Nandrolone Decanoate Injection, Beauty Tonic, Medicated Soap, Protein Powder and many more products are in the list. Our products are widely used by various repudiated doctors of the country. The products offered by us are highly appreciated by the clients for their effective results and competitive prices. We provide different payment mode such as Cash, Cheque according to the client convenience and ship assignments as per the client requirement like by road, air, cargo or sea. We sue customized packaging standards to maintain the hygiene of our products.