

Product Brochure
METAGOLD MG 6070 ( 2 Pocket Banknote Sorter)
₹ 1,45,000
| Sorting Type | Fitness Sorting |
| Counting Speed | 800-1000-12000 notes/min |
| Number Of Pockets | 02 |
| Usage/Application | Bank |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Detection Technology | UV, IR, MG, MT, Dual CIS, Thickness sensor |
| Hopper Capacity | 500 |
| Stacker Capacity | 200 |
| Dimensions | 285mm x 285mm x 335mm |
| Display Type | 4" TFT Touch/Manual |
| Power Supply | 100-240V |
| Reject Capacity | 100 |
| Sort Function | Yes |
| Weight | 11.8 Kg |
| Side Display | Yes |
| Duplicate Note Detection | Yes |
| Cut Note Detection | Yes |
| Chain Note Detection | Yes |
| Warranty | 01 Year |
| Error Indicator | Yes |
| Software Upgradable | Yes |
| Operating Temperature | 0-45 DegreeC |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | मेटागोल्ड MG 6070 (2 पॉकेट बैंकनोट सॉर्टर) |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | New Delhi |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image







About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 1.5 - 5 Cr
- IndiaMART Member Since
- May 2013
- GST
- 07**********1Z8
- Import Export Code (IEC)
- *******98E
Established in the year 2013 at Delhi, Sejal Scales has already become one of the leading manufacturer, supplier & trader of Money Counter and Detector Machine, Electronic Safes, Testing Machine and Weighing Scales. Despite being a fairly recent entrant into the market, our products have already garnered much appreciation from clients owing to their high-precision and accurate functioning. Our products reduce the need for manual operation. They are made from high-quality, well-tested components and thus guarantee flawless and long-lasting service. Our products are highly affordable and are widely used in different sectors like Jewellery, Banking etc. for enhancing the safety and security of valuables. They incorporate advanced technology into their operation. They are available in a wide range of specifications to suit client requirements.









