
Product Brochure
Metagold MG 9100 Full Fitness Sorter
₹ 1,73,600/Piece
| Sorting Type | Fitness Sorting |
| Counting Speed | 1200 notes/minute |
| Number Of Pockets | 2 |
| Usage/Application | Bank |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Hopper Capacity | 300 Notes |
| Stacker Capacity | 200 |
| Dimensions | 300x330x310 mm |
| Color | Grey |
| Tray Size | Standard Size |
| Compatibility | Printer Driven |
| Power Supply | 220V |
| Fake Note Detection | Yes |
| Lock Position | 3 Position |
| Power Consumption | 60 W |
| Tray Type | Seperate Trays |
| Cis Technology | Dual CIS |
| Connectivity Interfaces | RS-235, Printer, USB, SD CARD, LAN |
| Control Panel | Touch |
| Counterfeit Detection | Soiling, Limpness, Dog Ears, Tears, Hole, Stains, Graffiti, Crumples/Fold, De colouration, Repair |
| Reject Capacity | 100 |
| Serial Number | Yes |
| Sort Function | Yes |
| Weight | 11.8 Kg |
| Duplicate Note Detection | Yes |
| Cut Note Detection | Yes |
| Chain Note Detection | Yes |
| Warranty | 01 Year |
| Sensors | IR, MG, MT, UV, CIS, TMR, Thickness |
| Country of Origin | Made in India |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | मेटागोल्ड MG 9100 फुल फिटनेस सॉर्टर |
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | New Delhi |
| Shipping | As per delivery location |
Interested in this product?Get Latest Price from the seller
About the Company
- GST Registration Date
- 01-07-2017
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 1.5 - 5 Cr
- IndiaMART Member Since
- May 2013
- GST
- 07AQTPG5798E1Z8
- Import Export Code (IEC)
- AQTPG*****
Established in the year 2013 at Delhi, Sejal Scales has already become one of the leading manufacturer, supplier & trader of Money Counter and Detector Machine, Electronic Safes, Testing Machine and Weighing Scales. Despite being a fairly recent entrant into the market, our products have already garnered much appreciation from clients owing to their high-precision and accurate functioning. Our products reduce the need for manual operation. They are made from high-quality, well-tested components and thus guarantee flawless and long-lasting service. Our products are highly affordable and are widely used in different sectors like Jewellery, Banking etc. for enhancing the safety and security of valuables. They incorporate advanced technology into their operation. They are available in a wide range of specifications to suit client requirements.






