
Digital Multimeter
in Delhi





₹ 1,360/Unit
| Model Name/Number | DT-603 |
| Brand | Mextech |
| Accessories | Instruction Manual,Test Leads,9V Battery,Temperature Probe,Company Calibration Certificate |
| Weight | 380 gms including battery |
| Display | 3 5/6 digits 6000 Count LCD Display |
| APO | After 15 Min From last key operation |
| Operating Temperature & Humidity | 0 deg C to 40 deg C,45% to 80% RH |
| Storage Temperature & Humidity | -20 deg C to 60 deg C,45% to 80% RH |
| Power Supply | 9V Battery |
| Unit Size | 195 X 92 X 55 mm |
| Display Size | 61 X 35 mm |
| Availability | In Stock |
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | New Delhi |
| Shipping | As per delivery location |




Interested in this product?Get Latest Price from the seller
Backed by rich industry exposure, we are engaged in Distribution, Wholesale, Trading & Retailing of various types of Measuring Instruments such as Digital Multimeters, Digital Clamp Meters, Sound Level Meter, Digital Anemometer, Digital Tachometers, Industrial Thermometers, Vibration Meters, Humidity Meters, Panel Meters, Grain Moisture Meters, Wood Moisture Meters, Soil Moisture Meters, Infrared Thermometers, Clamp On Power Meters, Insulation Testers, Earth Testers, Wheat Stone Bridge and Digital Lux Meters, etc. These products are extensively used by our clients due to their accuracy and cost effectiveness. Our products are offered in adherence to specified quality standards keeping in mind the performance parameters and time limit promised to clients.
With a comprehensive knowledge of the industry, we are able to provide our clients this range to suit their tastes and needs. We trade and supply these products after extensive research of the products demanded by clients. Further, we ensure that all the products are stringently tested by our experts as per the quality parameters like strength, durability and dimensions.