

Product Brochure
RPI Mild Steel H Beam
₹ 55/Kilogram
| Position | Exterior |
| Material | Mild Steel |
| Technique | Hot Rolled |
| Thickness | 6 - 20 mm |
| Shape | H Shape |
| Brand | RPI |
| Dimension | 100 x 50 mm, 125 x 70 mm, 150 x 75 mm, 175 x 85 mm |
| Length | 6 - 12 m |
| Availability | In Stock |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Chennai |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image







About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- 11 To 25 People
- Annual Turnover
- 25 - 100 Cr
- IndiaMART Member Since
- Sept 2011
- GST
- 33**********1ZP
- Import Export Code (IEC)
- *******200
Established in the year of 2004 We Raj Pipe Industries are the leading Manufacturer and Trader of an extensive array of, Roofing Sheet, Metal Beam, Metal Pipes, Mild Steel Angle, Mild Steel Channel, Mild Steel Coupler, etc.









