
Mild Steel Beam
in Chennai







₹ 52/Kg
| Grade | IS 2062 |
| Brand | SAIL |
| Dimension | 100 x 50 to 900 x 300mm (LxWxH) |
| Material | Mild Steel |
| Shape | I Shaped |
| Length | 12 m (40 ft) |
| Thickness | 8mm |
| Technique | Hot Rolled |
| Section | NPB 200 |
| Usage/Application | Construction |
| Tensile Strength | 550 MPa |
| Surface Treatment | Mill Finish |
| Weight Per Meter | 25 kg/m |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Availability | In Stock |
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Chennai |
| Shipping | As per delivery location |






Interested in this product?Get Latest Price from the seller