

Product Brochure
Portable Mini Hand Operated Spot Welding Machine, Welding current: 10 kA, 200 mm
₹ 35,000
| Gun Configuration | Single Sided |
| Input Power | 10 KVA |
| Welding current | 10 kA |
| Operation Type | Hand Operated |
| Machine type | Portable |
| Mobility Type | Portable |
| Throat depth | 200 mm |
| Usage/Application | Commercial |
| Type of Spot Welder | Hand Operated Spot Welder |
| Sheet thickness | 0.5 to 1.6 mm |
| Power Source | Manual |
| Input voltage | 2 Phase & 1 Neutral |
| Cooling type | NO Cooling |
| Material | Copper |
| Voltage | 230 V |
| Automation Grade | Manual |
| Phase | 2 Phase |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | पोर्टेबल मिनी हैंड ऑपरेटेड स्पॉट वेल्डिंग मशीन, वेल्डिंग करंट: 10 kA, 200 मिमी |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Thane |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image



About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Manufacturer
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 0 - 40 L
- IndiaMART Member Since
- Apr 2014
- GST
- 27**********1Z1
Established in the year 2005, we, “Sai Weld Industries”, are leading name in the market at Mumbai, (Maharashtra, India). We are the well trusted Manufacturer of industrial machines like Welding Machine, Spot Welding Machine, Hydraulic Press Machine, TIG Weld Machine and many more. All these industrial machines are created by our engineers with the use of best quality tools and latest skills. Our engineers are qualified and smart in this realm. They create these industrial machines keeping in mind the current market standards with many specifications and user manuals for easy functionality. All our industrial machines are highly appreciated for its quality, simple set up and longer warranty. Our customers can avail these industrial machines from us at affordable rates.



