
Grain Cleaners
in Rajkot



Rajkot
₹ 38,000Get Latest Price
| Cleaning Capacity | 500 kg/hr |
| Capacity | 300 to 500 kg/hr |
| Machine Type | Pre Cleaner |
| No Of Screens | 2 Screens |
| Usage/Application | Grains |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Type Of Machines | Seed Grader |
| Weight | 110 kg |
| Body Material | MS SS Mixed |
| Power Source | electric single phase |
| Power | 1 hp |
| Seed Type | Vegetable Seeds, Oil Seeds, Paddy, Maize, Wheat, Pulses |
| Pulses Type | multi seed like wheat, rice, cumin, millet, grams |
| Cleaning Stages | Single Stage |
| Design | compact design |
| Size | 3/1.5 and 4/2 feet |
| Voltage | 220v |
| Product Type | seed cleaner |
| I Deal In | New Only |
| Floor Space Requirement | 50 square feet |
| no of net | 2 |
| no of grade | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
| brand | Marvel |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | माइल्ड स्टील मिनी सीड ग्रेडर मशीन अनाज के लिए, 300 से 500 किग्रा/घंटा |
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Rajkot |
| Shipping | As per delivery location |
Interested in this product?Get Latest Price from the seller