




Modular Office Workstation, Back-to-Back
Gurugram
₹ 7,500/Piece
| Number of Seaters | 8 Seater |
| Workstation Layout | Back-to-Back |
| Workstation System Type | Desk Based |
| Product Type | Office Workstation |
| Table Top Material | Prelam Particle |
| Storage Type | Drawer Pedestal |
| Dimensions (per seater) | 900x600 mm |
| Usage/Application | Office |
| Warranty | 1 Year |
| Shape | Rectangular |
| Material | Metal |
| Dimensions | 900x600x750 mm |
| Seating Capacity | 6 Seater |
| Storage | With Storage |
| Clearance From Floor | 750 mm |
| Weight | 45 kg |
| Table Thickness | 25 mm |
| Partition Screen Material | Fabric |
| No. of Drawers | 2 Drawers |
| Wire Management | Cable Tray |
| Table Top Thickness | 25 mm |
| Delivery Charges | Yes |
| Colour | Frosty White |
| Finish Type | Matte |
| Style | Modern |
| Onsite Assembly Provided | Yes |
| Product Weight | 45 kg |
| Table Height | 2.5 Feet |
| Drawers Lockable | Yes |
| Suitable For | Factory, Office, Home |
| Brand | Mueble |
| Country of Origin | Made in India |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | 1 सीटर कार्यकारी लकड़ी की टेबल |
R Origin Private Limited
GST- 06**********1ZTTrustSEAL Mobile E-Mail 4 yrs
★★★★★★★★★★
4 (16)74% Response Rate
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Gurugram |
| Shipping | As per delivery location |
About the Company
- GST Registration Date
- Aug 2025
- Legal Status of Firm
- Limited Company
- Nature of Business
- NA
- Number of Employees
- 26 To 50 People
- Annual Turnover
- 40 L - 1.5 Cr
- IndiaMART Member Since
- May 2021
- GST
- 06**********1ZT
- Import Export Code (IEC)
- *******40M
We are manufacturer and trader of Office Workstation, Office And Lounge Chair, Office Table, Office Sofa, File Cabinets and Mobile Pedestal Drawer etc.









