

MonoBuild ELP, For Construction, Packaging Size: 5 kg
₹ 200/Kg
| Usage/Application | Construction |
| Coverage Area | 25 Sq.m / 5 kg / 0.1 mm thickness |
| Packaging Size | 5 kg |
| Brand | MonoBuild ELP |
| Country of Origin | Made in India |
| coverage | 25 Sq.m / 5 kg / 0.1 mm thickness |
| consumption | 0.2 kg / Sq.m / 0.1 mm thickness |
| Availability | In Stock |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Theni |
| Shipping | As per delivery location |
About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Limited Company
- Nature of Business
- Manufacturer
- Number of Employees
- 26 To 50 People
- Annual Turnover
- 1.5 - 5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Oct 2009
- GST
- 33**********1ZS
- Import Export Code (IEC)
- *******909
We have been in the business of Restoration, Protection, and Improvement of ageing and new assets for 23 years.
Monarch's technologically advanced solutions significantly contribute to optimize the plant Productivity & Efficiency. The resultant potential cost savings in the total maintenance cost can go as high as 50% in terms of break-down maintenance, unscheduled Downtime, Replacement cost, Corrosion, Breakdown maintenance, Wear & Abrasion and Labor cost.
Our 500* Products & Services from 17 brands cover – Maintenance, Repair & Overhauling (MRO), Construction Chemicals and Home Décor make value addition.
We are offering technical services to core Process Industries - Oil & Gas, Metals & Mining, Pharmaceuticals, Power (Thermal, Hydro, Nuclear & Wind), Cement, Refinery, Steel, Marine, Fertilizers, Petrochemicals, Pulp & Paper, Sugar, Food and Drink, Dairies, Automobiles, Chemicals, Engineering, Manufacturing and to General Industry.
Our expertise team diagnoses problems, recommends solutions, and executes jobs at the site to exceed customer satisfaction. The Product & Services make value addition and are backed by warranty. Local Distributors are available for quick service.
for any techno commercial clarifications. Or ask for a calendar link in Google Meet for a 15-minute short & sweet presentation and 60 minutes for a broad presentation. Please reach Ramesh, MD @ Mobile +919600992021, Mail md@monarchsolutions.in


