

Product Brochure
Multifunction Digital Meter
₹ 1,450
| Phase | Three Phase 4 Wire |
| Current Input | 5 A CT |
| Communication Port | RS485 MODBUS |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Measured Parameters | kVArh, V A Hz PF, kWh, kVAh, Harmonics |
| Accuracy Class | Class 0.5 |
| Model | Penta 3avf |
| Usage | Laboratory |
| Brand | Unitech |
| Display Type | LED |
| Cutout Size | 96×96 mm |
| Auxiliary Supply | 85–265 V AC |
| Application | Feeder Panel, Panel Metering, MCC Panel |
| Parameters | Volt, Ampere, Frequency, Run Hour, RPM |
| I Deal In | New Only |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | मल्टीफंक्शन डिजिटल मीटर |
Exports To: Bangladesh | Vietnam
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | ICD-TKD |
| Shipping | As per delivery location |
About the Company
- GST Registration Date
- Jul 2017
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Manufacturer
- Number of Employees
- 11 To 25 People
- Annual Turnover
- 0 - 40 L
- IndiaMART Member Since
- Oct 2010
- GST
- 07**********1ZH
- Import Export Code (IEC)
- *******348
- Exports to
- Bangladesh | Vietnam
Established in 1984, we, Unitech Engineers (India) are the manufacturer, trader and wholesaler of CT Coil, DC Shunt, Digital Display Meter, Analog Panel Meters and Big Dipper Stage Lights.









