






Nextron AMD RX 580 8G Graphic Card
Mumbai
₹ 8,500
| Series | RX 580 |
| Brand | Nextron |
| Memory Size | 8GB |
| Model Name/Number | RX580 |
| Memory Interface | 256-bit |
| Base Clock | 1244 MHz |
| Boost Clock | Up to 1284 MHz |
| Memory Speed | 7 Gbps |
| Memory Bandwidth | 224 GB/s |
| Cooling | Dual-fan heatsink design |
| Warranty | 3 Year |
| Availability | In Stock |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Mumbai |
| Shipping | As per delivery location |
About the Company
- GST Registration Date
- Apr 2024
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Trader - Wholesaler/Distributor
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 1.5 - 5 Cr
- IndiaMART Member Since
- Jan 2025
- GST
- 27**********2ZN
Established in 2024, Shree Goga Infotech is a trusted trader and wholesaler based in Mumbai, Maharashtra. We specialize in providing high-quality computing solutions, offering a diverse range of products including Lenovo laptops, HP laptops, Dell laptops, Acer computer monitors, LG computer monitors, and graphics cards. Catering to both individual customers and businesses, we are committed to delivering reliable and cost-effective technology solutions. Our team ensures that each product meets stringent quality standards, providing our clients with the best in performance and value.









