

Product Brochure
Old And Used Oblique Type Corrugation Machine
₹ 6,00,000/Piece
| Machine Type | Corrugation Machine |
| Capacity | 4 Ton/Day |
| Carton Type | Corrugated |
| Paper Width | 1000–1500 mm |
| Printing Process | Flexo |
| Production Capacity | 25–50 tpd |
| Max Sheet Size | 28×40 inch |
| Color | Single Color |
| Paper GSM Range | 40–80 GSM |
| Paper Type | Writing Printing |
| Working Speed | 100–200 m/min |
| Usage/Application | Carton Box Maker |
| Speed | 30m/Min |
| Hydraulic Reel Stand Hp | 2 HP |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Votage | 220 V |
| Availability | In Stock |
| View in Hindi | पुरानी और प्रयुक्त ऑब्लिक टाइप कोरूगेशन मशीन |
Find related categories
Shipping Information
| Price | Excluding all taxes |
| Ships from | Faridabad |
| Shipping | As per delivery location |
Product Image



About the Company
- GST Registration Date
- Aug 2017
- Legal Status of Firm
- Proprietorship
- Nature of Business
- Manufacturer
- Number of Employees
- Upto 10 People
- Annual Turnover
- 5 - 25 Cr
- IndiaMART Member Since
- Sept 2016
- GST
- 06**********1Z0
- Import Export Code (IEC)
- *******63J
Established in the year 2009, Rainbow Industries has etched a resounding name for itself as a manufacturer, wholesaler and Trader of Carton Making Machine, Box Making Machine, Corrugated Box Macking Machine, Flexo Printing Machine, etc. These products are known for their efficiency, reliability, sturdy construction, precision engineering and easy operation.
Under the able guidance of mentor, Mr. Manoj Wadhwa, we have gained a prominent position in the market. His leadership encourages us to obtain optimum level of client satisfaction based upon timely delivery of products and interactive after sales services.
Under the able guidance of mentor, Mr. Manoj Wadhwa, we have gained a prominent position in the market. His leadership encourages us to obtain optimum level of client satisfaction based upon timely delivery of products and interactive after sales services.









